[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” admin_toggled=”no” flex_column_spacing=”0px” type=”flex”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”true” border_sizes_top=”0px” border_sizes_bottom=”0px” border_sizes_left=”0px” border_sizes_right=”0px” first=”true” type=”1_1″][fusion_title title_type=”text” rotation_effect=”bounceIn” display_time=”1200″ highlight_effect=”circle” loop_animation=”off” highlight_width=”9″ highlight_top_margin=”0″ before_text=”” rotation_text=”” highlight_text=”” after_text=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=”” content_align_medium=”” content_align_small=”” content_align=”left” size=”1″ font_size=”” animated_font_size=”” fusion_font_family_title_font=”” fusion_font_variant_title_font=”” line_height=”” letter_spacing=”” margin_top_medium=”” margin_bottom_medium=”” margin_top_small=”” margin_bottom_small=”” margin_top=”” margin_bottom=”” margin_top_mobile=”” margin_bottom_mobile=”” text_color=”” animated_text_color=”” highlight_color=”” style_type=”default” sep_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Hangi Kombiyi Almalıyım 2022 2021? Kombi Seçimi

[/fusion_title][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” class=”” id=”” fusion_font_variant_text_font=””]

Hangi kombiyi almalıyım? En sık sorulanlar arasındadır. Kombi seçimi yapmadan mutlaka okunması gereken bir makaledir. Yazının altında olan Kombi seçimi hangi kombiyi almalıyım videosunu da izlemenizi öneririz.

tirir.

[/fusion_text][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” font_size=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_color=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=””]

Kombi Almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

[/fusion_text][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” font_size=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_color=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=””]

Bir kombi almaya karar verdiniz.  Bence öncelikle kafanızda bir bütçe belirleyin. Ve kendinize hangi kombiyi almalıyım değil, nasıl bir ısıtma sistemi kurmalıyım sorusunu sorun. Çünkü kombi, ısıtma sistemindeki maliyetin sadece yaklaşık üçte birini kapsamaktadır.

Nasıl ki bir insanın damarları olmadan kalbi ne kadar işe yararsa kombi de bu kadar işe yarar. Damar tıkanıklığı olan yada organları düzgün çalışmayan bir insanın kalbi ne kadar sağlam olursa olsun vücudun belli bir süre sonra iflas edeceği aşikardır.Bu yüzden seçim yaparken kombi markasından önce doğru sistemin seçilmesi en uygunudur.

Mantık kuralım. Kombi sadece suyu ısıtır ve pompa yardımıyla gönderir. Evi radyatörler ısıtır. Ama yeterince debide ve sıcaklıkta su gönderebildiğiniz sürece ısıtır.

Sistem konusunda size birkaç tavsiyede bulunabilirim. Öncelikle radyatörlerinizde debi kontrol vanaları yada geri dönüş vanası kullanabilirsiniz. Bu; doğru ayarlama yapılması durumunda uzak peteklerin ısınmamasına rağmen yakın peteklerdeki aşırı ısınmanın, yani düzensiz sirkülasyonun önüne geçer. Her bir derecelik ısı artışının ortalama % 8 yakıt sarfiyatınızı arttırdığını düşünürsek, Yakın odaların aşırı ısınması size yaklaşık % 20 civarı fazla yakıt sarfiyatına neden olacaktır.

Diğer bir tavsiyem ise radyatörlerde termostatik vana kullanmanızdır. Yeterli sıcaklığa gelen odalardaki peteklerinizi kapatarak kombinin ısıtması gereken su miktarını düşürecek ve yine yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Termostatik vana ile ilgili ayrıntılı videomuza şu yukarıdaki i harfini tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Bir başka tavsiyem, tesisatınıza uygun ev otomasyon sistemleri kullanmanız. Bunun o kadar çok faydası vardırki burada anlatmakla bitiremeyiz. Kısaca bir kaçından bahsedeyim.

Size istediğiniz gibi proğram yapabilme imkanı sunacaktır. Başka bir deyişle kontrolünüz dışında olan yakıt sarfiyatınızı tamamen sizin kontrolünüz altına alacaktır. Yani yakıtınızı tamamen kendiniz belirlersiniz. Her bir derecelik artışta % 8 fazla yakacağınızı düşünerek size gelecek faturayı kontrol altında tutabilirsiniz.

Yapacağınız proğramla sıcaklığa en çok ihtiyaç duyduğunuz saatlerde oda sıcaklığını yükselterek, ihtiyaç duymadığınız saatlerde(örneğin gece uyurken) sıcaklığı bir iki derece düşürebilirsiniz. Kışın bilhassa gecelerin çok soğuk olduğunu düşünürsek bir derece düşürmeniz size oldukça fazla yakıt ekonomisi sağlayacaktır.

Kombilerde otomobiller gibidir. Bu sistemler olmadan çalışan kombileri gözlemleyecek olursanız, kombinin çok sık devreye girip çıktığını görürsünüz. Şalt sayısı dediğimiz bu dur kalklar ne kadar sık olursa kombi o kadar fazla yakar. Çünkü kombi bu işlemi her yapışında önceki ateşleme devresinden içeride karbonmonoksit gazı kalmasın diye belli bir miktar gazı yakmadan atacaktır.

Yine önemli etkenlerden biri de yapılan montaj hatalarıdır. Usta faktörü çok önemlidir. İyi bir ustanın elinde ucuz malzemeler bile çok verimli olurken, tecrübesiz bir ustanın elinde en kaliteli malzemeler bile sorunlara sebep olabilmektedir. Mekanın ısınmaması, yakıtın fazla gelmesi yada kombinin sesli çalışması en çok karşılaştığımız usta hatalarının başında gelmektedir.

Bu kriterleri göz önünde bulundurduktan sonra artık kombinizi seçebilirsiniz. Kombi seçerken de dikkat edeceğiniz en önemli husus bence servis ağı ve hizmetidir. Onun dışında size şu kombi bu kombi diye bir marka ve model öneremem. her birinin artı ve eksileri vardır. Artı ve eksilerinin size hangisinin uygun olacağını en iyi siz bilirsiniz. Açıkçası çok aşırıda fark yok aralarında …

Kısaca özetlemek gerekirse 3,4 kat fazla para vererek % 3 % 5 leri almaya çalışmak yerine. Öncelikle yapacağınız yatırımı size daha erken getirecek otomasyon sistemleri kurmak daha mantıklı değilmi? Önce üç beş kuruş fazla ödeyerek ödeyerek % 50 ye varan tasarrufu satın alın. Eğer bütçeniz kalırsa tabiki en iyi kombiyi almak en mantıklısı.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” admin_toggled=”no” flex_column_spacing=”0px” type=”flex”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”true” border_sizes_top=”0px” border_sizes_bottom=”0px” border_sizes_left=”0px” border_sizes_right=”0px” first=”true” type=”1_1″][fusion_title title_type=”text” rotation_effect=”bounceIn” display_time=”1200″ highlight_effect=”circle” loop_animation=”off” highlight_width=”9″ highlight_top_margin=”0″ before_text=”” rotation_text=”” highlight_text=”” after_text=”” content_align_medium=”” content_align_small=”” content_align=”left” size=”1″ font_size=”” animated_font_size=”” line_height=”” letter_spacing=”” dimensions_medium=”” dimensions_small=”” text_color=”” animated_text_color=”” highlight_color=”” style_type=”default” sep_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=””]

Hangi Kombiyi Almalıyım Kombi seçim videosu

[/fusion_title][fusion_text column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_color=”” font_size=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_color=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=””]

Hangi kombiyi almalıyım?  kombi seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattığımız videomuzu aşağıdaki linki tıklayarak youtube kanalımızdan seyretmenizi öneriyoruz.

[/fusion_text][fusion_imageframe image_id=”507|full” max_width=”” sticky_max_width=”” style_type=”” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”none” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align_medium=”none” align_small=”none” align=”none” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” lightbox_image_id=”” alt=”” link=”https://www.youtube.com/watch?v=IlzeCDAlsYw&t” linktarget=”_blank” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=”” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″]https://www.gazteknikmuhendislik.com/wp-content/uploads/2021/06/hangi-kombiyi-almaliyim-kombi-secimi-videosu-opt1.jpg[/fusion_imageframe][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]